İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İyi Huylu Mesane Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

İyi huylu mesane tümörü, Mesane, börekten süzülen idrarın depolandığı ve dışarıya atıldığı, adalelerden oluşan içi boş organdır. Mesane kanseri çok sık olarak, mesanenin iç yüzeyini döşeyen hücrelerden kaynaklanır. Mesane karın alt kısmında yer alan içi boş bir kesedir. İçerisinde idrar birikir ve dışarı atılır. İdrar böbreklerde süzerek mesaneye gelir ve depolanır. Bu depolanan idrar mesane biriktikten sonra dışarı atılması için tek bir tüp vasıtası kullanılır. Bu tüpün adı da üretradır. Mesane duvarı üç tabakadan meydana gelir. Bunlar;
 • İç tabaka: Değişen epitel hücrelerden meydana gelir. Bu epidel hücrelerin esneme özelliği vardır.
 • Orta tabaka: bu tabaka kas dokularından meydana gelir. Mesanenin boşaltılabilmesi için bu kaslar kasılır ve mesanenin küçülmesini sağlayarak içerisindeki idrarın dışarı atılmasını sağlar.
 • Dış tabaka: Mesanenin etrafını kaplayan bu tabaka, fibrozis ve yağ dokusundan meydana gelir. İçerisinde mesaneyi besleyen damarlar bulunur.
Mesanede kanser hücrelerininoluşumu; ilk olarak hücrelerde başlar. Hücrelerin meydana getirdiği dokular birleşerek organları meydana getirir. Yani, hücreler dokuların yapı taşlarıdır. Mesane hücreleri, mesane dokularını ve sonunda mesane organını meydana getirir. Normalde hücreler büyür, bölünerek yeni hücreler oluşturur. Böylece vücuttaki eskiyen hücrelerin yerini yenileri alır. Normal olan hücreler yaşlandıkları ya da hasar gördükleri zaman ölürler. Bu durumda da bunlar yok edilerek yerine yeni hücreler gelir. Bazen sizlere bahsettiğimiz bu düzen bozulabilir. Vücut yeni hücrelere ihtiyaç duymadığı halde oluşabilir. Bu durumda da hasarlı hücreler gereken şekilde yok edilmediğinden fazla hücreler meydana gelir. Bu durumda biriken hücreler istenmeyen bir dokuya neden olur. Bu istenmeyen dokulara da tümör denir. Mesanede oluşan tümörler iki şekilde olabilir. Bunlardan birisi iyi huylu diğeri ise kötü huylu tümördür. İyi huylu tümörler kötü huylulara nazaran daha az zarar verirler.


İyi huylu mesane tümörü özellikleri nelerdir?

 • Tedavi edilmelerinde ya da vücuttan alınmaları durumlarında yeniden ortaya çıkmazlar.
 • Vücudun diğer kısımlarına yayılma göstermezler.
 • Hayati bir tehlike oluşturmazlar.
 • Etrafında bulunan dokulara geçiş göstermezler.
İyi huylu mesane tümör, hücrelerini oluşturdukları dokularda sabit kalır ve etrafında bulunan diğer organlara bulaşma riski yoktur. Bu tür tümörlerin oluşmasında etken maddeler içerisinde, sigara, başka bir kanser tedavisi görme, arsenik, aileden yani genetik olarak geçmesi veya çalışılan iş yeri içerisindeki kimyasallardan ötürü oluşabilir.


İyi huylu mesane tümörü belirtileri nelerdir?

 • İdrarda kan görülmesi
 • Sık sık tuvalete gitme isteği yaratması,
 • Ani idrar sıkışması yaşanması,
 • İdrarı boşaltabilmek için her seferinde ıkınma ihtiyacı hissetmek,
 • Ani idrar sıkıştırmasında, idrar yapamama,
 • İdrarı yaparken mesanede yanma hissi yaşamak gibi belirtileri vardır.
İyi huylu mesane tümörü teşhisi: İdrar tahlili, biyopsi ve sistoskopi ile teşhis edilir. Bunun öncesinde muayene edilen hasta tam anlamı ile olduğu fizik muayenede kendisinden istenecek testler belirlenir. Bahsettiğimiz üç yöntemde hastaya yaptırılarak hastada mesanede tümör olup olmadığı anlaşılır. Hepsininde yapılması gerekir. Bu üç testinde mesane tümörün de kesinleştirici özelliği vardır.

İyi huylu mesane tümörleri tedavisi: Kanserin oluşum süresine ve evresine göre müdahalelerde bulunur. Genellikle cerrahi müdahale edilen iyi huylu tümörler alındıklarında bedende yeniden oluşma özelliği yoktur. O yüzdende ilaçla tedavi edilmez ve direk cerrahi müdahale uygulanır. Sağlıkla kalın.

İyi Huylu Mesane Tümörü Yorumları

soru

Burcu şahin

02 Mart 2018 Cuma

Merhaba, kardeşimin mesanesinde 1 yıldır sürekli tümör oluşuyor, 3 kez ameliyat edildi, parçalartemiz çıktı ancak tekrarlamaya devam ediyor, birçok doktora gittik ancak hiçbiri sebebini bulamıyor. Sizin bir fikriniz var mı? (26 yaşında, sigara alkol ve kimyasala maruz kalma yok)

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Mesane Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Kanseri Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Yapay Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede İdrar Kalmasının Nedenleri?

Mesanede İdrar Kalmasının Nedenleri?

Mesanede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mesane Torbası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Mesane Kanseri Son Evre

Mesane Kanseri Son Evre