Mesanede Kitle Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mesanede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede kitle, bir diğer adıyla idrar kesesinde oluşan kitle, genellikle idrar yolları aracılığıyla idrarı depolayan bölgede meydana gelmektedir. Mesane içerisini kaplayan iç yüzey üzerinde meydana gelen kitlelere aslında kanser adı verilebilir. Çünkü oluşan kötü huylu kitleler, direk olarak insanlarda kanser etkisi ve kanser belirtileri göstererek karşımıza çıkmaktadır. Mesanede kitle, erkeklerde kadınlardan çok daha fazla görülmektedir. Erkekleri öncelikle hedef alan bu kitleler, müdahale edilmediği sürece daha da büyüyerek belirtilerini arttırmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda en büyük nedeni sigara kullanımı olan mesanede kitle rahatsızlığı, bazen insanlarda meslek hastalığı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle kimyasal madde üreten fabrikalarda çalışan insanlarda çok ciddi bir şekilde mesanede kitle rahatsızlığı meydana gelir. Bu nedenle bu gibi işlerde çalışan insanların kesinlikle ara muayeneleri sağlıklı bile olsalar yaptırmaları gerekmektedir. Mesanede kitle olan insanlarda ilk zamanlarda çok büyük belirtiler meydana gelmeyebilir. Fakat kitle mesanede biraz daha yayıldıktan sonra ya da biraz daha büyüdükten sonra bazı semptomlar ortaya çıkmaya başlar.


Mesanede kitle ne gibi belirtilere neden olur?

  • Mesane üzerinde meydana gelen kitleler insanlarda ilk olarak kanamalı idrar sorununa neden olur. Mesanede kitle, insanlarda ağrı olmadığı halde kanlı idrar problemine neden olduğu için hastalarda ciddi olarak korkunun başlamasına neden olur. Bu nedenle kanlı idrar gören birçok hasta soluğu hastanede alır.
  • Bazı insanlarda da mesanede kitle sorunu nedeniyle idrar içerisinde kan pıhtıları meydana gelir. Meydana gelene kan pıhtıları genellikle kanın donması ve bu şekilde ortaya çıkması nedeniyle oluşmaktadır.
  • İdrar kesesi içerisindeki kitlenin büyümesi ve daha da yayılmasına bağlı olarak insanlarda karnın alt bölgesinde yani kasık bölgesinde ara ara ortaya çıkan ağrılar meydana gelir. Bu durum hastalık ilerledikçe artacaktır ve kesinlikle ağrı kesici kullanılmaması gereken bir durumdur.
  • Mesanede kitle olan insanlarda idrar yaparken sanki idrar yolu enfeksiyonu varmış gibi yanma problemleri meydana gelir bu durum genellikle idrar yaptıktan sonra meydana gelir ve özellikle erkeklerde belirgin olur.

Mesanede kitle tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?


Mesanede kitle aslında yapılan idrar tahlilleriyle kolay bir şekilde anlaşılabilir. Fakat bu kitle idrar tahlilleriyle rahat bir şekilde anlaşılabilse bile kitlenin türü ve büyüklüğü anlaşılamaz. Bu nedenle tam teşhisin yapılabilmesi için ultrason ya da batın gibi tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak kitlenin görüntüsüne bakılır. Bu şekilde kitlenin büyüklüğüne ve yayılma durumuna da bakılabilir. Eğer sorun tam olarak ortaya çıkarılamamış ise bu durumda bilgisayarlı tomografi kullanılarak daha net görüntüler elde edilebilir. Eğer buna rağmen tam teşhis konulamamışsa hastanın idrar deliğinden mikro kameralarla girilerek idrar kesesine ulaşılır. Bu şekilde mesanede kitle tanısı konulur.

Mesanede kitle sorunu olan insanlarda ilk olarak teşhis konulduktan sonra bu kitlenin alınması için ameliyatlar gerekmektedir. Eğer insanlarda bu ameliyat yapılmaz ise ileri ki zamanlarda hayati tehlikeler ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıkta ameliyatın çok büyük önemi bulunmaktadır. Çünkü kitle idrar kesesinin daha da derinlerine nüfus ederek etkilerini ortaya çıkarır ise bu durumlarda hastanın üzerinde yapılan tedavilerden çok daha zor bir şekilde sonuç alınır. Yapılan ameliyatlara rağmen mesanede bulunan kitlenin tamamı çıkarılmayabilir. Bu durumlarda kitle tekrar oluşum gösterebilir. Bu gibi bir problemler karşı karşıya kalmamak için iyi bir cerrah seçilmelidir. Özellikle mesanede kitle eğer 3 cm ve daha üstüyse kesinlikle tecrübeli cerrahlara ihtiyaç vardır.

Mesanede Kitle Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Popüler İçerikler

Mesane Kapasitesi

Mesane Kapasitesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nörojen Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Nörojen Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Metastazı Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kalınlaşması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesane Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Mesane Kanseri Son Evre

Mesane Kanseri Son Evre

Güncel

Mesane Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Enfeksiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri ve Tedavisi