Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede kist hem erkeklerde hem de bayanlarda yaygın olarak görülen problemlerden biridir. İnsanlarda idrarın birikmesini ve belli bir süre idrarın tutulmasını sağlayan bu bölge, yaptığı görevle çok büyük bir önem taşımaktadır. Mesane, insanlarda idrarı depolayan yerdir. Mesanenin vücuttaki yeri ise insanlarda alt karın boşluğudur. Mesanede kist problemi olan insanlarda, kist genellikle mesane içerisinde bulunan duvarlarda meydana gelmektedir. Bu durum kistin türüne bakılarak iyi huylu ya da kötü huylu olarak adlandırılabilir. Bu problemin belli bir yaş grubu bulunmadığı için hemen hemen her yaş grubunda görülebilecek bir problemdir. Bu problem, meydana gelir gelmez belirtiler göstermese bile biraz büyüdükten sonra ciddi belirtilerle karşınıza çıkabilir. Mesanede kist sorunu olan insanlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey teşhisin hızlı bir şekilde konulmasıdır. Teşhis ne kadar hızlı konulursa yapılacak olan tedaviler de o kadar hızlı olacağı için birçok problem ortadan kaldırılmış olacaktır. Geciktirilmiş olan teşhis ve tedavilerde kist daha da büyüyerek daha fazla dokuyu sardığı için yapılan tedavilere rağmen, daha ciddi bir hal alarak farklı organlarında kistten etkileneceğinin göstergesi olur.

İyi huylu mesane kisti: İnsanlarda görülen mesane kistlerinin birçoğu iyi huylu kistler grubundadır. Tabi ki bu durumu kistin verdiği belirtilerden ya da tıbbi cihazlarla elde edilmiş görüntülerden bakarak anlamak mümkün değildir. İyi huylu mesane kisti genellikle insanlarda büyüse bile yapılan küçük cerrahi operasyonlarla alınır ve birçok problem ortadan kalkar.

Kötü huylu mesane kisti: Mesanede kist sorunu olan insanlarda bu kistin kötü huylu olması, aslında kişi için son derece olumsuz bir durumdur. Çünkü mesanede oluşan kist kötü huyluysa aslında bu kistin bir kanserden farkı bulunmamaktadır. Bu nedenle kist yerinden alınsa bile tekrardan oluşum göstererek kişilerde olumsuz etkilerini ortaya çıkaracaktır. Kötü huylu mesane kisti, kistten alınan küçük bir parça ile anlaşılabilir. Bunun için yine küçük cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Mesanede kist neden olur?

Mesanede kist probleminin net olarak bir nedeni bulunmamaktadır. Fakat yapılan bazı araştırmalara göre insanların aşırı bir şekilde bağımlılık yapan maddeleri kullanmaları, başta vücutta bulunan sinirleri ve daha sonra da diğer organları etkiledikleri bilinmektedir. Bu nedenle kullanılan sigara, alkol ve bunlara benzer diğer maddeler mesanede kist rahatsızlığının görülme ihtimalini aşırı bir şekilde arttırmaktadır. Bunun yanında mesanede kist oluşmasına neden olan bir diğer etken de insanlarda böbrekte bulunan taşın mesaneye düşürülmesi ve bu taşın yıllarca mesane içerisinde kalması iyi hulu bile olsa mesanede kist rahatsızlığının oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle mesaneden atılamayan taşlar kesinlikle cerrahi operasyonlarla alınmalıdır.

Bu duruma neden olan etkenlerden biri de aşırı bir şekilde tıbbi ilaç kullanmaktır. İnsanların sık sık tıbbi ilaç kullanmaları durumunda mesane içerisinde bulunan hücreler bu durumdan etkilenir. Bu şekilde meydana gelen etkilenmelerle mesanede hücre farklılaşmasına bağlı olarak kist oluşur. Bu nedenle elinizden geldikçe az ilaç kullanmaya özen gösterin.

Mesanede kist belirtileri nelerdir?
  • Farklı renkli idrar: Genellikle insanlarda koyu sarı renkte idrar yaptığı görülür. Bu renk biraz daha kırmızımsı bir hal alabilmektedir. Tabi ki her zaman bu renkteki idrar bir kist göstergesi değildir. Fakat mesanede kist rahatsızlığı olan insanlarda idrar rengi bu renktedir.
  • Sık sık idrara çıkma: Mesanede kist olan insanlarda sürekli idrar yapma hissi meydana geleceği için sık sık idrar isteği duyarlar.
  • İdrar sonrası yanma: Çok sık karşılaşılan bir durumdur. İdrardan hemen sonra idrar yollarında ciddi bir yanma meydana gelir.
  • Kasık ve Bel ağrısı: Sık sık kasık ve bel ağrısı meydana geliyorsa bu durumlarda mesanede kist şüphesi duyulabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mesanede Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesanede Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Mesanede İdrar Kalmasının Nedenleri?

Mesanede İdrar Kalmasının Nedenleri?

Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Mesanede Kist Belirtileri ve Tedavisi

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Aktif Mesane Bitkisel Tedavi

Mesane Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mesane Kanaması Belirtileri ve Tedavisi